روش خاک گیری فرش

خاک گیری فرش از غبارگیری دستی,فرش را در جای مناسب پهن کرده و با چوب بر پشت آن می کوبند تا گرد و غبار آن خارج شود,سپس با جاروی زبر و نمدار سطح آن را جارو کرده تا گرد و غبار خارج شود,البته روش قبلی مناسب تر است.

هنگام غبارگیری باید با توجه به نوع فرش عمل غبارگیری انجام شود و غبارگیری فرش های کهنه با احتیاط انجام شودچون در اثر تکانهای شدید و ضربه های محکم احتمال پارگی وجود دارد.

خاک گیری فرش ۲-غبارگیری ماشینی:در این روش از ضربه زدن مکانیکی استفاده می شود و با توجه به نو بودن و یا کهنه بودن فرش دوران برس های غلطکی را تنظیم می کنند.در صورتی که قبل از شستشو عمل غبارگیری انجام نشود با شستشوی فرش,گرد و غبارها جذب فرش شده و فرش حالت نمدی پیدا می کند و در نتیجه فرش زودتر می پوسد.

۳-شستشو:

خاک گیری فرش عبارتست از عمیاتی که توسط آن چرک و کثافات از سطح فرش خارج می شود که با کمک آب و ماده شوینده انجام می شود.شستشو با تمیزتر نمودن الیاف فرش موجب می شود که رنگ های فرش واضح‌‌ تر نشان داده شوند و در نتیجه فرش درخشان تر به نظر برسد.

قبل از شستشو باید به نکات زیر توجه کنیم:

خاک گیری فرش ۱-قبل از انجام عملیات شستشو باید از ثبات رنگ فرش اطمینان حاصل کنیم,چون در صورت عدم ثبات رنگ فرش,شستشو باعث درهم شدن کلیه رنگ های فرش خواهد شد و در کل هم از زیبایی فرش و هم ارزش اقتصادی فرش کاسته می شود.بهتر است شستشوی چنین فرشهایی را به قالیشویی های مجرب سپرد تا قبل شستشو,رنگ فرش را ثابت کنند.

۲-فرش را در مکانی صاف و سفت مثل آسفالت,موزاییک و سطوح سیمانی شستشو کنید

۳-برای شستشوی فرش از آب ولرم و مواد خنثی مثل شامپوی مخصوص فرش استفاده کنید چون استفاده از مواد قلیایی و‌ آب داغ به الیاف فرش صدمه می زند و سعی شود که از پودرلباسشویی استفاده نکنید و در صورت استفاده از ریختن مستقیم آن بر روی فرش خودداری شود چون ممکن است دانه های آن در بین الیاف مانده و موجب پوسیدگی الیاف شود.بهتر است پودر لباسشویی را ابتدا در آب حل شود و سپس با آب فرش شستشو داد.

۴-برای تمیزی بیشتر فرش می توان از برس های چوبی یا پلاستیکی استفاده نمود.

۵-پس از اتمام شستشوی فرش,با فشار آب شیلنگ آن را شستشو دهید تا ضایعات و پس آب کاملا خارج شود.

۶-پس از پایان شستشو فرش را از قسمت پشت روی زمین پهن نمود و آبگیری شود تا آب آن به طور کامل خارج گردد.

۷-برای خشک شدن فرش نباید از نور مستقیم آفتاب استفاده شود چون ممکن است به رنگ فرش آسیب برساند.

۸-از لوله کردن فرش هنگام خشک شدن باید خودداری نمود به خصوص اگر آب فرش کاملا خارج نشده باشد چون این عمل باعث می شود که پس آب به پایین فرش لوله شده منتقل شود و به ان قسمت فرش صدمه بزند.

۹-هنگام خشک شدن فرش بهتر است رو وپشت ان در معرض هوا باشد.

مزایای شستشوی فرش:

شستشوی فرش موجب براق شدن الیاف فرش شده,همچنین موجب می شود پرزها حالت طبیعی بگیرند و طرح و نقشه فرش جلوه بیشتری پیدا کنند و رنگ های اضافی الیاف خارج شده و رنگ فرش یکنواخت تر و دل پذیر تر شود.