مشخصات فرش دستباف اعلاء

عوامل موثر در بافت فرش:

عواملی که درقالی بافی تاثیر دارند ب دو دسته تقسیم می شوند:

1-عوامل اصلی 

2-عوامل جانبی

مشخصات فرش دستباف اعلاء عوامل اصلی:عوامل اولیه و مهمی هستند که بدون وجود انها بافتن فرش امکان پذیر نیست و شامل پشم و پنبه و ابریشم می باشد

 

یک نوع لیف پروتئینی است که روی بدن گوسفند می روید و به صورت ریشه یا پرز در قالیبافی به کار می رود.لازم به ذکر است که ایلات و عشایر برای چله های خود از پشم استفاده می کنندو به این دو دلیل می باشد:

1-سهل الوصول بودن آن      2-ارزان بودن قیمت پشم

لازم به ذکر است که برای فرش هایی که به عنوان زیر انداز مورد استفاده قرار می گیرند.بهتر است از تارهای پنبه ای استفاده شود.

تقسیم بندی انواع پشم از نظر قطر:

از نظر ضخامت پشم را به سه دسته تقسیم می کنند:

1-پشم درجه یک:شامل پشم هایی که کمتر از30 میکرون قطر داشته باشند.

2-پشم درجه دو: شامل پشم هایی که کمتر از 30-35 میکرون قطر داشته باشند.

3-پشم درجه سه: شامل پشم هایی که کمتر از 40 میکرون قطر داشته باشند.

ظرافت پشم بستگی به تعداد فلسهای آن دارد.هر چه تعداد فلسها بیشتر و اندازه آنها کوچکتر باشد پشم ظریفتر خواهد بود.

کرک:

الیاف ظریفی که در لا به لای موی شتر یا بز یافت می شود که برای قالی بافی مناسب نمی باشد اصلاحا کرک می گویند.ولی در اصلاح بازار به پشمهای ظریف کرک می گویند که اصطلاح مناسبی نیست.

البته کیفیت پشم به عواملی مثل قطر,طول,جعد,استحکام و برگشت پذیری,بو,رنگ و شفافیت بستگی دارد.به عنوان مثال هر چه طول پشم بلندتر و قطر آن کمتر باشد پشم از مرغوبیت بالاتری برخوردار است.

به اعتقاد کارشناسان فن بهترین پشم برای قالیبافی پشم گوسفندان ایرانی است و بهترین نوع پشم ایرانی از مناطقی چون کرمانشاه,خراسان,خوزستان,ونژاد بلوچ به دست می آید.

البته پشم هایی که که در منطقه اهواز و کرمانشاه به دست می آیدبه علت اینکه الیاف قطوروبلندی دارندبرای فرش های درشت بافت مناسب هستندوالیاف تربت حیدریه و نژاد بلوچ برای فرش های متوسط بافت و معمولی مناسب هستند.

به طور کلی پشم در مناطق کرمانشاه,خوزستان,کردستان,لرستان,خراسان,آذربایجان و مرکزی تولید می شود.

با توجه به خواص پشم ومو,همانطوری که گفته شد پشم یکی از عوامل اصلی در بافت فرش می باشد ولی مو برای بافت در فرش مناسب نیست چون که قطر الیاف مو ضخیم تر و صاف تر از الیاف پشم می باشد.