علت زرد شدن ریشه و فرش بعد از شست و شو چیست؟

حتما شما هم با زرد شدن ریشه و فرش بعد از شست و شو مواجه شدید! زرد شدن ریشه و فرش یک مشکل اساسی در شست و شوی فرش به روش سنتی است.


در این مقاله با قالیشویی تهران کارپت همراه باشید تا بدانیم دلیل این اتفاق چیست؟


در گذشته شیوه زندگی کاملا متفاوت بود، خانه ها اغلب حیاط دار بودند همچنین فرش ها مثل امروز متنوع نبودند.هرسال با نزدیک شدن به بهار و عید نوروز اهالی منزل فرش ها را کف زمین پهن می کردند و به وسیله آب و ابزار ابتدایی کار شستن فرش را انجام می دادند و در نهایت در پشت بام ها پهن می کردند، گاها پروسه خشک شدن فرش ممکن بود روزها زمان ببرد چون خشک شدن کاملا بستگی به شرایط آب و هوایی داشت. در نتیجه زرد شدن ریشه و فرش بعد از شست و شو اجتناب ناپذیر بود.


دلایل کلی زرد شدن ریشه و فرش چیست؟


1. شست و شو به شیوه سنتی و در منزل
2. استفاده از شوینده نامناسب
هرچه مقداری اسیدیته شوینده بیشتر باشد، ریشه و خود فرش خشک شده و زرد میشوند.
3. عدم غبار روبی فرش
فرش باید کاملا عاری از هرگونه گرد و غباری باشد، اگر گرد و غبار در فرش باقی بمانند، منجر به زرد شدن بعد از شست و شو میشود.
4. عدم خروج آب کثیف از فرش
5. خشک شدن نامناسب (فرش باید جوری پهن گردد که آب در بافت و ریشه فرش باقی نماند.)

 شست و شوی فرش به روش سنتی


چگونه می توان زرد شدن ریشه و فرش بعد از شست و شو از بین برد؟


امروزه فرش های متنوعی وارد بازار شدند، علاوه بر فرش دستباف، فرش ماشینی، انواع فرش فانتزی، قالی های وینتیج، فرش ترک فانتزی و... تولید میشوند که هر کدام باید به شیوه صحیح شسته شوند.همچنین شیوه زندگی با گذشته متفاوت است. فرهنگ آپارتمان و برج نشینی مرسوم شده است و فضا و زمان کافی برا شست و شو به روش سنتی وجود ندارد.


البته ممکن است شما بخواهید یک پادری و یا یک قالی کوچک را در منزل بشویید، به شما توصیه می کنیم از یک شوینده بسیار بسیار ملایم استفاده کنید و هنگام شست و شو چندین بار آبکشی نمایید و حتما ساعاتی پادری و یا قالی را لول نمایید و در سطحی به صورت مورب نگهداری کنید تا بتوانید در هوای آزاد پهن کنید.


اگر به هر علتی با زرد شدن ریشه و فرش بعد از شست و شو مواجه شدید، موارد زیر را می توانید در قسمت کوچکی از ریشه به کار ببرید، اگر نتیجه مثبت بود، برای قسمت های دیگر ادامه دهید.


 آب و کف
از یک شوینده ملایم استفاده کنید، آب و کف فراوان درست کنید به همراه یک ابر بر روی قسمتی از ریشه فرش که زرد شده بکشید و سپس همان قسمت را آبکشی نمایید.


 ترکیب آب، جوش شیرین و سرکه سفید
یک قاشق سرکه سفید و یک قاشق جوش شیرین را در یک لیوان آب جوشیده و خنک شده مخلوط نمایید، سپس با یک پارچه سفید بر روی قسمت زرد شده بکشید، مدتی فرصت دهید و نتیجه را مشاهده کنید.


قالیشویی تهران کارپت هیچ کدام از روش های بالا را تایید نمی کند. فقط راهکاری احتمالی را برای شما عزیزان عنوان کردیم، علت این است که نمیدانیم جنس فرش شما چیست و بهترین روش کدام است؟
ما پیشنهاد می کنیم برای جلوگیری از دوباره کاری و اتلاف وقت و انرژی، از ابتدا شست و شوی فرش را به یک مجموعه متخصص بسپارید.

 زرد شدن ریشه و فرش بعد از شست و شو


نگران نباشید، حتی اگر شست و شو را خودتان انجام دادید و با مشکل زرد شدن ریشه و فرش بعد از شست و شو مواجه شدید، یک مجموعه متخصص می تواند مشکل شما را رفع نماید.
قالیشویی تهران کارپت متخصص در رفع لکه لاک، ترمیم سوختگی فرش، رفوگری و ... است و مهم تر از همه در تمام مناطق تهران، خدمات 24 ساعته و بدون تعطیلی ارائه میدهد.