برای رفع سوختگی فرش چه اقداماتی می توان انجام داد؟

فرش بخش جدانشدنی خانه ایرانی ها است و بدون شک این نقش و نگار زیبا نقش بسزایی در زیبایی خانه دارد. گاهی بر اثر اهمال کاری ممکن است اثر سوختگی بر روی فرش باقی بماند. با توجه به قیمت بالای فرش، تعویض آن مقرون به صرفه نیست پس بهترین راهکار رفع سوختگی فرش است. ترفندهایی برای رفع سوختگی فرش وجود دارد که در زیر به نمونه هایی از آنها اشاره می شود اما بهتر است کار را به کاردان سپرد. قالیشویی نامین با سالها تجربه در زمینه ترمیم فرش، گزینه ای قابل اعتماد برای رفع سوختگی فرش است.
چگونه می توان اقدام به رفع سوختگی فرش کرد؟


سوختگی ممکن است در اثر اتو، سیگار، شمع، قابلمه و .... ایجاد شده باشد. راهکارهای رفع سوختگی فرش متفاوت است که در زیر به نمونه هایی از آنها اشاره می شود.


سوختگی با سیگار: برای رفع این نوع از سوختگی بهتر است از سنباده کمک گرفته شود. با استفاده از سنباده قسمت سوخته از سطح فرش جدا می شود و بعد از جارو کردن آن قسمت، جز سیاهی اندک اثری از سوختگی باقی نمی ماند. با استفاده از قیچی می توان اثر سیاه رنگ سوختگی را از بین برد. اگر هنوز اثری از لکه باقی مانده باشد بهتر است از آب اکسیژنه و آب استفاده شود. راهکارهای بالا برای سوختگی های نه چندان عمیق کاربرد دارد بدون شک برای سوختگی هایی که موجب نابودی تار و پود فرش شده است، مراجعه به قالیشویی نامین بهترین راهکار است.


سوختگی با زغال: برای سوختگی زغال نیز مراتب بالا به کار برده می شود با این تفاوت که بعد از کوتاه کردن پرزها از شامپو فرش استفاده می شود. بهتر است تمام قسمت سوخته توسط شامپو فرش پوشیده شود.


سوختگی با اتو: اگر سوختگی ایجاد شده توسط اتو در حد ایجاد یک لایه زرد رنگ باشد می توان از پیاز کمک گرفت به این صورت که پیاز به دو قسمت تقسیم و روی محل سوختگی قرار داده می شود. اما اگر سوختگی عمیق باشد باید به قالیشویی نامین اعتماد کرد زیرا ترمیم این نوع از سوختگی ها بسیار تخصصی و اصولی است.


سوختگی با قابلمه: اگر قابلمه اثر کمی از خود به جا بگذراد یعنی بر روی فرش ایجاد تغییر رنگ نکند می توان آن اثر ناچیز را با یخ برطرف کرد یا می توان به وسیله شانه این اثر را از بین برد. اما اگر سوختگی لکه ایجاد کرده باشد بهتر است از روش سوختگی با اتو استفاده شود. برای سوختگی عمیق با قابلمه نیز مراجعه به قالیشویی نامین توصیه می شود.


سوختگی شمع: در قدم اول باید با یک پارچه کتانی پارافین ذوب شده فرش را جمع کرد. اثر لکه باقی مانده از شمع نیز به وسیله مایع ظرفشویی قابل پاک کردن است. این روش برای زمانی کاربرد دارد که سوختگی سطحی باشد.


سوختگی فرش می تواند در اثر عوامل بی شماری ایجاد شود. راهکارهای ارائه شده در بالا برای رفع سوختگی فرش صد در صد قابل اجرا نیستند و ممکن است در رفع اثر سوختگی تاثیر بسزایی نداشته باشند. همانطور که در بالا اشاره شد استفاده از تجربه نیروهای متخصص برای از بین بردن اثر سوختگی، روشی قابل اعتماد تر است. قالیشویی نامین با سال ها تجربه در این زمینه گزینه ای مناسب برای تهرانی های عزیز است.