ترمیم فرش


فرش دستباف ایرانی با عمری بیش از 2500 سال یکی از سرمایه های ملی کشور عزیزمان به شمار می آید. در تمامی استان های ایران بافتن فرش مرسوم است و فرش دستباف سوغات آن استان ها به شمار می آید. بر روی فرش های دستباف نقش هایی شکل می گیرد که نماد فرهنگ غنی ایرانی است. اما این اثر ارزشمند می تواند در اثر رطوبت، بید و ... دچار فرسودگی و آسیب شود. به هنر ترمیم فرش دستباف، رفوگری فرش می گویند که شامل مجموعه مهارت هایی است که در پی آن می توان عیب فرش را برطرف کرد. بدون شک ترمیم فرش دستباف مستلزم تجربه و مهارت است و کاری نیست که همه ی افراد از پس آن بر بیایند. قالیشویی نامین در زمینه ترمیم فرش های دستباف سال ها تجربه دارد و همین تجربه و مهارت این قالیشویی را به محبوبیت رسانده است.اهمیت ترمیم فرش دستباف


فرش های دستباف حاصل هنر دستان زنان و مردان ایرانی است یعنی آمیخته ای از عشق و هنر پس بدون شک این فرش ها قابل مقایسه با فرش های ماشینی نیستند. از نظر قیمت فرش های دستباف بسیار گرانتر از فرش های ماشینی هستند پس در صورت نیاز، ترمیم فرش دستباف بر خرید مجدد آن اولویت دارد. فارغ از بحث قیمت فرش های دستباف مانند آثار ملی ارزشمند هستند و همانطور که لازم است یک اثر تاریخی حفظ شود باید در حفظ فرش ها نیز کوشا بود.


ترمیم فرش دستباف به گونه ای انجام می شود که اثری از خرابی بر روی فرش باقی نمانده باشد. برای ترمیم، داشتن آشنایی با تمام زمینه های بافت فرش مانند بافت، رنگرزی، شناخت رنگ و ... لازم است زیرا قسمت تخریب شده به نوعی بازسازی می شود و بدون نداشتن تجربه و مهارت این امر حاصل نمی گردد. با توجه به مطالب بالا می توان گفت برای ترمیم فرش دستباف ایرانی تنها باید به مهارت و تخصص افراد متخصص این امر اعتماد کرد که بدون شک قالیشویی نامین در این دسته قرار می گیرد.


نکاتی که قبل از ترمیم فرش دستباف باید به آن توجه کرد


فرش دستبافی که آسیب دیده است نباید به صورت سرخود شسته شود. بسیاری گمان می کنند با شستن فرش ها ممکن است اثر عواملی همچون پوسیدگی و .. برطرف شود اما اینگونه نیست. قبل از ترمیم فرش لازم است فرش تمیز شود اما این کار باید توسط افراد متخصص انجام شود تا بافت فرش بیش از پیش آسیب نبیند. نکته مهم دیگر سرعت عمل است یعنی تا جایی که می توانید ترمیم فرش دستباف را پشت گوش نیندازید زیرا هر چه سریعتر ترمیم صورت گیرد، کیفیت نهایی کار بالاتر خواهد بود.


نکته مهم دیگر اعتماد نکردن به هر فرد مدعی رفوگری است. شاید افراد بسیاری در این حوزه مشغول به کار باشند اما به علت به کارگیری توام رنگ و بافت همچنین ایجاد لازمه همخوانی با سایر بخش های فرش، لازم است به افراد با تجربه و متخصص این امر که کارنامه درخشانی در این حوزه دارند اعتماد کرد که ما می توانیم به تهرانی های عزیز قالیشویی نامین را توصیه کنیم.