پوسیدگی فرش چیست و چرا رخ می دهد؟

سست شدن تار و پود داخلی فرش را پوسیدگی فرش می گویند. ساختار فرش پوسیده بعد از مدتی دچار از هم پاشیدگی می شود. بسیاری از مردم از پوسیدگی فرش هایشان غافل هستند و به موقع اقدام به رفع پوسیدگی فرش نمی کنند. عوامل متعددی می تواند سبب پوسیدگی فرش شود اما اصلی ترین دلیل رطوبت است.


اگر فرش در معرض رطوبت دائمی قرار داشته باشد بدون شک در آن پوسیدگی رخ می دهد. ریختن مایعات بر روی فرش و خشک نکردن آن نیز می تواند دلیلی برای پوسیدگی باشد.
یکی دیگر از علت های پوسیدگی شستشوی نامناسب فرش است. استفاده از مواد شوینده قوی در ایجاد پوسیدگی اثرگذار است. همچنین در بسیاری از مواقع بعد از شستن فرش عملیات خشک کردن به خوبی انجام نمی شود که این عامل نیز حاصلی جز پوسیدگی ندارد.


رطوبت علاوه بر ایجاد پوسیدگی سبب رشد کپک، رشد قارچ و زمار (قاطی شدن رنگ های فرش) نیز می شود. لازم به ذکر است فرش های دستباف بیش از فرش های ماشینی در معرض پوسیدگی قرار دارند. بهترین راهکار برای رفع پوسیدگی فرش جلوگیری از رخ دادن آن است که با چک کردن مداوم فرش حاصل می شود.چگونه می توان پوسیدگی فرش را تشخیص داد؟


پوسیدگی دو نوع است یکی سطحی و دیگری عمقی. در پوسیدگی های عمیق تمام تار و پود های داخلی فرش دچار از هم پاشیدگی می شود. پوسیدگی سطحی زیاد به عمق فرش نفوذ نمی کند در نتیجه رفوگری آن نیز آسانتر است. برای رفع پوسیدگی فرش حتما باید از تخصص افراد با تجربه ای استفاده کرد اما برای تشخیص به موقع آن لازم است به طور مداوم پشت فرش چک شود.


اگر پشت فرش سیاه شده باشد می تواند نشانی از پوسیدگی باشد و باید با دقت بیشتری به بررسی فرش پرداخت. برای تشخیص بهتر می توان یک سوزن را در فرش فرو کرد. اگر در هنگام فرو کردن سوزن صدای شکننده ای ایجاد شود، فرش دچار پوسیدگی شده است. در روش دیگر می توان سوزن را در بین تار و پود فرش قرار داد. اگر فرش پوسیده باشد تون های آن به راحتی جدا می شوند.


گاهی اوقات از فرش بوی بد رطوبت به مشام می رسد که این نیز می تواند دلیلی بر پوسیدگی فرش باشد. الیاف فرش پوسیده سست هستند پس لازم است جهت رفع پوسیدگی فرش از مراکز تخصصی این امر مانند قالیشویی نامین کمک گرفت.


رفع پوسیدگی فرش


در قدم اول باید دقت لازم را انجام داد که فرش دچار پوسیدگی نشود به طور مثال نباید اجازه داد فرش در معرض رطوبت باشد. اما اگر پوسیدگی فرش رخ داده است باید یک جای مطمئن جهت رفوگری مراجعه کرد. برای جمع کردن فرش باید از لول کردن استفاده شود زیرا تا کردن سبب آسیب دیدن بیش از پیش بافت فرش می شود.
افراد زیادی مدعی رفع پوسیدگی فرش هستند اما با توجه به اینکه ترمیم فرش کاری تخصصی و سخت است باید از مهارت رفوگران مطمئن بود. قالیشویی نامین در ترمیم فرش های فرسوده بسیار موفق عمل کرده است زیرا علاوه بر مشتری مداری مهارت و تخصص را نیز در روال کاری خود گنجانده است.