همه چیز درمورد فرش ابریشم

قدمت فرش ابریشم به زمان صفویه بر می گردد که به علت رونق تجارت ابریشم از طریق راه هایی که از ایران می گذشته است، قالی های ابریشم کاربرد فراوانی پیدا کردند. فرش ابریشم از انواع الیاف طبیعی و مصنوعی ساخته می شود که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارد. این فرش ها به علت بافت ریز، صیقلی و ویژه ی خود زیبایی خاصی را به محیط می بخشند.

 

 

مشخصات فرش ابریشم:


الیاف ابریشم چه از نوع طبیعی و چه مصنوعی به دلیل درخشندگی و ظاهر خوش رنگ و لعاب آن به هیچ وجه با سایر الیاف مثل پشم یا کرک از منظر جلوه های ظاهری قابل مقایسه نیستند. ابریشم دارای بافت ظریف و در عین حال مستحکم است که آن را به یک ماده ی اولیه ی بدون جایگزین در صنعت فرش تبدیل کرده است. الیاف ابریشم ساختاری منشوری دارد که با منعکس کردن نور زیبایی چشم نوازی را به فرش می بخشد. ابریشم از جمله گران ترین و در عین حال با دوام ترین الیاف برای تولید فرش به حساب می آید.


الیاف ابریشم مصنوعی در تولید فرش های ماشینی به کار می رود. ابریشم مصنوعی نیز مانند انواع طبیعی آن از درخشندگی خوبی برخوردار است و باعث خود نمایی سایه های روشنی از زوایای مختلف فرش می گردد. از آنجایی که قیمت فرش های بافته شده از الیاف ابریشم طبیعی بسیار بالا می باشد، از این رو فرش های با الیاف ابریشم مصنوعی با قیمت نسبتا کمتری در مقایسه با ابریشم طبیعی تولید می شوند که می توانند در ایجاد یک محیط لوکس به شما کمک کنند.


مزایای فرش ابریشم:

فرش ابریشم از انواع الیاف طبیعی و مصنوعی ساخته می شود.
نداشتن پرز: فرش های ابریشمی فاقد هر گونه پرز هستند به همین دلیل به هیچ وجه حساسیت زا نمی باشند.
براق بودن: فرش های ابریشم ظاهری براق و درخشنده دارند که بسیار لوکس به نظر می رسد.

 

معایب فرش ابریشم:


• شست و شوی دشوار: فرش های ابریشم به علت ظرافت خاصی که دارند نسبت به شست و شو و رطوبت حساس هستند و به مرور استحکام خود را از دست می دهند. از این رو توصیه می شود در مکان های پر رفت و آمد و اتاق کودکان که احتمال کثیف شدن آنها بسیار زیاد است مورد استفاده قرار نگیرند.
• ضخامت فرش: به دلیل نازک بودن الیاف ابریشم، ضخامت این فرش ها بالا نیست و به همین دلیل در مکان هایی که برای نشستن از فرش به جای صندلی و مبلمان استفاده می شود چندان مناسب نیست.
• مقاومت اندک در برابر حرارت: فرش های ابریشمی در الیاف خود علاوه بر ابریشم دارای درصدی پلی استر هم هستند که باعث می شود مقاومت بالایی در برابر حرارت اتو، قابلمه ی داغ و ... نداشته باشند و در اثر گرما حالت ارتجاعی خود را از دست بدهند و اصطلاحا دچار سوختگی الیاف شوند.
• مقاومت اندک در برابر سایش و فشار: به دلیل ضخامت پایین و ظرافت الیاف ابریشم، مقاومت آنها در برابر فشار و سایش پایین است به همین دلیل توصیه می شود که از قرار دادن وسایل و مبلمان سنگین روی فرش های ابریشمی خودداری شود.