نحوه تمیز کردن مبل چوبی

اکثر ما تجربه ی استفاده از لوازم چوبی را داریم و میدانیم که هر وسیله ای که از جنس چوب باشد بعد از گذشت مدت زمانی از خرید و استفاده از آن تازگی و جلای خود را از دست می دهد و ممکن است مانند هر وسیله دیگری کثیف شود یا چربی و آلودگی به خود بگیرد. مبل چوبی نیز از جمله وسایل چوبی است که طرفداران زیادی دارد. در اینجا می خواهیم با نحوه ی تمیز کردن مبل چوبی آشنا شویم. این روش ها برای سایر وسایل چوبی نیز قابل استفاده هستند.

 


نکات مهمی که در هنگام تمیز کردن مبل چوبی باید به آن توجه کرد:

در تمیز کردن مبل چوبی باید به این نکته توجه کنیم که چوب و آب با یکدیگر سازگار نیستند.


• از جمله نکات مهمی که باید در تمیز کردن مبل چوبی باید به آن توجه داشته باشیم این است که چوب و آب با یکدیگر سازگار نیستند. در نتیجه پیشنهاد می شود مقداری مایع ظرفشویی را داخل آب داغ ریخته هم بزنید و دستمال نخی نرمی را داخل آن قرار داده تا کاملا خیس شود و سپس دستمال را بیرون آورده و آب آن را کامل بگیرید به طوری که دستمال فقط مرطوب باشد و سپس سطح چوب را در جهت بافت یا گره های طبیعی چوب دستمال بکشید و صبر کنید تا سطح چوب خشک شود سپس دستمال نخی خشک و تمیز دیگری بردارید و مقداری روغن چوب روی آن بریزید و مجددا سطح چوب را در جهت بافت طبیعی چوب دستمال بکشید. برای این کار میتوان از روغن زیتون نیز استفاده کرد.


• همچنین می توان از موم زنبور عسل نیز برای درخشش سطح چوب استفاده کرد. یا می توانیم موم زنبور عسل و روغن زیتون را با هم ترکیب کنیم و برای تمیز و درخشنده کردن قسمت های چوبی مبل از آن استفاده کنیم.


• به جای آب داغ و مایع ظرفشویی که پیش تر گفته شد در صورتی که چوب چربی گرفته باشد می توان از سرکه سفید نیز استفاده کرد زیرا سرکه سفید خاصیت ضدعفونی کنندگی و ضد میکروبی دارد که برای پاک کردن چربی و آلودگی از سطح چوب بسیار مناسب است.


• در صورتی که روی سطح چوب لکه های سفیدی مشاهده کردید معمولا میتوان با مقداری خمیر دندان آن ها را پاک کرد.


• استفاده از روغن جوجوبا نیز چوب را تمیز و براق میکند.


• میتوانیم روغن نارگیل و آبلیمو را نیز با یکدیگر مخلوط کنیم و روی پارچه بمالیم و در جهت بافت چوب روی سطح آن بکشیم.

 


• برای تمیز کردن مبل چوبی می توانید روغن بزک و عصاره صمغ را با یکدیگر بجوشانید تا خوب مخلوط شوند و یک روغن خانگی درست کنید و با کمک یک دستمال نرم سطح چوب را تمیز نمایید.
روغن در بافت چوب نفوذ می کند و در صورتی که همیشه استفاده شود مبل چوبی ما خیلی دیرتر کهنه می شود.


• می توانید از سفیده تخم مرغ برای جلا دادن به پایه های مبل چوبی استفاده کنید. به این ترتیب که تخم مرغ را شکسته و سفیده ی آن را جدا کرده و به اندازه ی یک قاشق آمونیاک به آن اضافه می کنیم و خوب به هم می زنیم. سپس آن را روی قسمت مورد نظر مالیده و صبر می کنیم تا خشک شود و پس از خشک شدن با یک دستمال خشک و تمیز سطح چوب را دستمال می کشیم. این کار باعث می شود سطح چوب براق تر و نو تر به نظر برسد.