نرخ قالیشویی | معیارهای مهم را در تعیین نرخ قالیشویی بدانیم !

معیارهای مهم در تعیین نرخ قالیشویی

عوامل مختلفی در تعیین نرخ قالیشویی دخیل هستند از جمله ابعاد، جنس فرش، شیوه ی شست و شو و ...

با نزدیک شدن به ماه های آخر سال و ایام خانه تکانی، تقاضا برای مراجعه به مراکز قالیشویی بالاتر می رود. از این رو جای تعجب ندارد که در این وقت از سال نرخ قالیشویی افزایش یابد. معمولا اتحادیه ی قالیشویی تهران در ماه های بهمن و اسفند با توجه به قیمت سرویس های خدماتی نرخ مصوبه ی سال جدید را اعلام می کند. حداقل نرخ اعلام شده در سال 99 به صورت پایه برای شست و شوی هر متر مربع از فرش ماشینی 10.000 تومان به بالا و برای فرش دستبافت 20.000 تومان به بالا در نظر گرفته شده است. عوامل مختلفی در تعیین نرخ قالیشویی دخیل هستند که در ادامه به آنها می پردازیم. با ما همراه باشید:

 


عوامل مختلف در تعیین نرخ قالیشویی :


• اندازه و ابعاد فرش: نرخ شست و شوی فرش براساس معیار مترمربع سنجیده می شود. بنابراین برای محاسبه ی قیمت شستن یک فرش 12 متری کافی است که نرخ در نظر گرفته شده برای هر مترمربع فرش را در عدد 12 ضرب کنید تا قیمت شستن فرش مورد نظر به دست آید. بدیهی است که هر چقدر ابعاد یک فرش بیشتر باشد هزینه ی شست و شو نیز بالاتر می رود.
• جنس فرش: هر چقدر که میزان تراکم یک فرش بیشتر باشد شستن آن کار دشوار تری خواهد بود. هر فرش باید بر اساس نوع و جنس متریال طی پروسه ای جداگانه شسته شود. از این رو می بینیم که پروسه ی شست و شوی فرش های دستبافت و ماشینی کاملا جدا و تفکیک شده است.


• فرش های نفیس: فرش های دستبافت نیز انواع مختلفی را شامل می شوند. با توجه به اینکه مواد شوینده ی قوی ممکن است به تارو پود فرش ها آسیب وارد کند، فرش های دارای بافت ظریف تر باید با دقت و حساسیت ویژه ای شسته شوند. قالی شویی های معتبر فرش های نفیس و گرانقیمت را تحت پروسه ای جداگانه و ویژه شست و شو می دهند.
• شیوه ی شست و شوی فرش: چگونگی شست و شوی فرش از عوامل تاثیرگذار دیگر در تعیین نرخ قالیشویی است. به طور کلی سه شیوه ی مختلف برای شستن فرش وجود دارد:


1. شست و شوی دستی
2. شست و شوی نیمه اتوماتیک
3. شست و شوی اتوماتیک

 


هر چقدر که سیستم قالیشویی مکانیزه تر باشد و از شیوه ی نیمه اتوماتیک و اتوماتیک استفاده کند، پروسه ی شست و شوی فرش ها در زمان سریع تری انجام خواهد شد و دقت و کیفیت بهتری را به همراه خواهد داشت. استفاده از روش شست و شوی اتوماتیک موجب صرفه جویی در هزینه نیز می شود و به نیروی انسانی کمتری نیازمند خواهند بود.

  

شیوه های دستی برای شست و شوی فرش به علت استفاده از نیروی انسانی بیشتر موجب افزایش نرخ قالیشویی می شود.
• استفاده از شوینده ی مناسب: استفاده از شوینده های مناسب از آسیب رسیدن به بافت فرش جلوگیری می کند. بدیهی است که مواد شوینده ی با کیفیت از قیمت بالاتری نسبت به شوینده های ارزان و نامرغوب برخوردار هستند.


• رفع لکه های موجود بر سطح فرش: برای زدودن لکه های بر جای مانده بر روی بافت فرش از لکه بر های ویژه و تخصصی استفاده می شود که نمونه های مرغوب آنها آسیبی به بافت فرش وارد نمی کند. پس استفاده از هر یک از این مواد شوینده در تعیین نهایی نرخ قالیشویی موثر خواهد بود.