شستشوی قالی و فرش در قالیشویی

روش و دستور العمل شستشوی قالی و فرش در قالیشویی در این مطلب آمده است. آیا می دانید شستشوی انواع قالی و فرش در قالیشویی متفاوت است

 

به طور کلی فرش ها از نظر شستشو به دسته های زیر تقسیم می شوند:

1- شستشوی فرش ماشینی زمینه تیره

2- شستشوی فرش ماشینی زمینه روشن

3- شستشوی فرش ماشینینفیس و ابریشم

4- شستشوی فرش ماشینیزمینه تیره یا خرسک

5- شستشوی فرش دستبافت زمینه روشن (کاشان,نائین)

6- شستشوی فرش دستبافت ابریشی و چله ابریشم (تبریز,قم)

با توجه به قرار گرفتن فرش مورد شستشو در دسته های بالا و تراکم فرش و مقدار کثیفی و نوع لکه های آن مناسب ترین روش شستشو برای آن انتخاب می گردد.

مراحل شستشوی فرش ماشینی

ابتدا فرش ها در سالن شستشو پهن شده و مورد رویت قرار می گیرد سپس فرش ها خیس شده و مواد شوینده  ( لکه بر-سفید کننده-ضد عفونی کننده) روی فرش اسپری شده و با دستگاه شلاق زن طی چندین مرحله مختلف خاک گیری,لکه برداری,پرزگیری شده ودر نهایت آبکشی به صورت شرعی انجام می گیرد.در مرحله بعد فرش به دستگاه خشک کن منتقل شده که90% از آب آن گرفته می شود سپس در محوطه مخصوص قرار گرفته و زیر نور مستقیم آفتاب باقیمانده رطوبت از فرش خارج می شود.(البته در زمان بارندگی عمل خشک کردن نهایی فرش در گرمخانه انجام خواهد شد.)

در مرحله بعد کلیه فرش ها از لحاظ کیفیت شستشو بررسی و پس از تایید کارشناس لول و سپس کاور شده و در انبار فرش بر اساس مشخصات مشتری دسته بندی می شود.

مراحل شستشوی فرش دستباف

شستشوی فرش دستبافت از حساسیت بالایی برخوردار است.زیر نظر کارشناسان زبده مکانیسم شستشو به نحوی انجام می گیرد که رنگ اصلی فرش در حین شستشو تغییر نکرده و از ارزش فرش دستبافت کاسته نشود.انتخاب شوینده های مورد استفاده باید به نحوی صورت گیرد که از مخلوط رنگ این نوع فرش ها جلوگیری به عمل آید.

با توجه به طبیعی بودن الیاف فرش دستبافت هنگام شستشو باید مراقبت های ویژه ای انجام شود تا فرش آسیب نبیند.مواد شستشوی مورد استفاده شامپو تگزافون,محلول تثبیت کننده رنگ و لکه بر می باشد.