روش شناخت فرش دستباف

روش شناخت فرش دستباف

برای شناخت فرش بهتر است که نکات زیر را مورد توجه قرار دهیم:

۱-در مرحله اولیه باید مواد اولیه مصرفی در فرش را شناسایی کنیم تا از نظر طبیعی بودن آنها اطمینان حاصل کنیم که روش شناسایی پشم,پنبه,و ابریشم طبیعی در مبحث عوامل اصلی می باشد.

۲-در مرحله بعد باید از ثبات رنگ خامه های مصرفی در فرش اطمینان حاصل کنیم چون درصورتی که خامه ها با مواد جوهری رنگ شده باشند ثبات رنگی نخواهد داشت و به طور کلی فرش بافته شده با خامه های فوق بی ارزش خواهد بود.

۳-کنترل ابعاد فرش با توجه به طرح و نقشه که باید نکات زیر را مورد توجه قرار بدهیم.

الف)در مورد فرش های بافته شده با نقشه ۱/۴ باید نکاتی را بدانیم؛

-ابتدا مرکز فرش را مشخص می کنیم,سپس فرش را از نظر طولی از ابتدا تا وسط و از وسط تا آخر اندازه می زنیم. که این اندازه ها باید با هم مساوی باشد و سپس از نظر عرض هم همین کار را انجام می دهیم که باید دو نیمه چپ و راست فرش با هم مساوی باشد.

 روش شناخت فرش دستباف -در صورتی که فرش لچک و ترنج دار باشد باید ترنج در مرکز فرش قرار گرفته باشد و باید لچک های دو طرف بالای فرش نسبت به لچک های دو طرف پایین فرش تقارن داشته باشد و از نظر ابعاد نیز با هم مساوی باشد.در ضمن از نظر طرح باید نقوش و گل های چهار طرف قالی با هم متقارن باشند و نقشه نیمه بالایی باید همانند نیمه پایینی و در جهت عکس آن باشند.

 

ب)در مورد نقشه ۱/۲ نیز رعایت نکات زیر الزامی است؛

ابتدا عرض فرش را با متر اندازه می گیریم و سپس مرکز آن را تعیین می کنیم که دو مورد نقشه ۱/۲ باید نیمه چپ و راست قالی با هم مساوی باشد و طرح قسمت چپ و راست قالی نیز باید متقارن باشد.

ج) در مورد نقشه های واگیره نیز ابعاد تمام قسمت های واگیره باید با هم مساوی باشد.

د) در مورد نقشه های سرتاسری نیز ابعاد  نقوش باید متناسب با رجشمار فرش و نقشه باشد.

روش شناخت فرش دستباف ۴-کنترل بافت:همانگونه که می دانید فرش ها با دو نوع گره فارسی و ترکی بافته می شوند برای اینکه بتوانیم نوع گره را تشخیص دهیم با یک سوزنه یکی از ریشه ها را از پشت در می اوریم,اگر یک سر ریشه بیرون آمد گره از نوع فارسی است و اگر هیچکدام از سرهای ریشه بیرون نیامد گره از نوع ترکی است و اگر هر دو سر ریشه بیرون امد فرش با بی گره بافی بافته شده و از لحاظ دوام و استحکام فاقد ارزش است,در ضمن با فرو بردن سر انگشتمان داخل پرزها می توان پی برد که قالی توپر یا توخالی است,اگر سر انگشتمان به راحتی داخل پرزها فرو رفت و به تارو پود قالی رسید این قالی توخالی است و گره ها از نوع جفتی و تقلبی است و از استحکام لازم برخوردار نیست.

۵-کنترل رجشمار قالی:

همانگونه که می دانید هر چه رجشمار قالی بالاتر باشد قالی از ظرافت بیشتری برخوردار است و با ارزش تر است,برای کنترل رجشمار,اگر قالی با گره فارسی بافته شده باشد ۶/۵ سانتیمتر را علامت زده و گره ها را می شماریم و اگر با گره ترکی بافته شده باشد ۷سانتی متر را علامت زده و گره ها را می شماریم تا رجشمار مشخص شود,در ضمن باید رجشمار فرش در طول و عرض فرش با هم مطابقت داشته باشد و در صورت عدم تطابق,قالی عیب دارست.

۶-کنترل خواب فرش:ارتفاع پرزها که خواب فرش را تشکیل می دهد با توجه به رجشمار فرش متغیر است و از ۳-۱۲میلی متر متفاوت است.نکته مهم این است که ارتفاع پرزها در تمام قسمت های فرش باید یکسان باشد,و فرش بره بره نباشد که این کار با لمس کردن فرش ها توسط سر انگشتان می توان انجام داد.در ضمن نباید ارتفاع پرزها کم باشد(ذرتی باشد)چون در صورتی که فرش ذرتی باشد از دوام لازم برخوردار نیست.

۷- کنترل پشت فرش: با کنترل پشت فرش می توان به بسیاری از نکات پی برد.پشت فرش باید صاف و یکنواخت باشد و در ضمن پشت فرش را از لحاظ نداشتن رفو, نداشتن پارگی و نوع پود گذاری باید کنترل نمود.

روش شناخت فرش دستباف ۸-کنترل گلیم بافی:گلیم بافی اول و آخر قالی باید کنترل شود و حداقل تعداد رج های گلیم باید ۱۰ رج باشد و اگر پودهای گلیم از جنس خود چله و یکسان باشد بهتر است,

۹-کنترل فرش:از لحاظ اینکه فرش دچار کیسی,سرکجی,کجی,دورنگی ,بالازدگی, پایین زدگی نباشد چون در صورتی که به طور مثال فرش دچار کیسی باشد محل کیسی بیشتر در معرض ساییدگی قرار می گیرد و‌ پرزهای ان از بین می رود و نخ نما می شود.

۱۰-کنترل شیرازه های فرش: از نظر اینکه یک دست و یکنواخت باشد.

۱۱-کنترل فرش از نظر بید خوردگی: این عیب که به علل متفاوتی ممکن است به وجود آید از پشت فرش دیده می شود و فرش حالت ساییدگی دارد.

عللی که موجب این عیب می شوند عبارتند از:

۱-عدم ضد بید نمودن خامه ها

۲-طولانی شدن مدت بافت

۳-نگه داری فرش در محل گرم و مرطوب و دور از جریان هوا به مدت طولانی.

اطلاعات تماس

 • آدرس: تهران، شهران بلوار کوهسار پلاک2 دفتر قالیشویی
  دفتر شمال تهران: 22355496 - 88367398
  دفاتر غرب تهران: 44469887 - 44307855
  دفاتر جنوب تهران: 66506334- 66506398
  44323321 - 44304471 :دفاتر مرکزی تهران   
  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت داریدtehrancarpet.net

تماس با ما

تماس با ما