قالیشویی فرش - 44304471

قالیشویی

۱-تخت بافت:در این روش از بافت,چله ها در کنار هم و در یک سطح قرار می گیرند و بین آنها زاویه ای وجود ندارد و فاصله تارها به اندازه یک قطر نخ می باشد.فرش هایی که به این روش بافته می شود چون بین آنها زاویه ای وجود ندارد بالطبع پشت این گونه فرش ها سطحی صاف دارد.و همچنین این فرش ها نرم,تخت و انعطاف پذیر می باشند.به همین علت صاف روی زمین باقی نمی مانند و زود جمع می شوند.از نظر تعداد گره ها این شیوه از بافت تعداد گره ها نصف تعداد ‌گره ها در قالی لول بافت می باشدو‌ از نظر پود در هر رج فقط یک پود ضخیم گذرانده می شود و از پشت فرش پود ها وچله ها به صورت یک در میان مشاهده می شود.در این روش وجود چوب کوجی الزامی است.استفاده از این روش در قالی های ترکمن,بلوچ و بعضی روستاها رایج است.

قالیشویی ۲-نیم لول بافت: در این روش فاصله بین تارها تقریبا نیم برابر نخ چله است.از نظر پودکشی در این روش از دو پود با ضخامت یکسان استفاده می شود که یکی از زیر زیگزاگ و دیگری از روی زیگزاگ عبور داده می شود و مقدار کشیدگی آنها یکسان است.و بالنتیجه در این گونه فرش ها نیاز به چوب کجو وجود دارد.

۳-لول بافت:در این روش تارها کاملا به هم چسبیده می باشند و بین آنها فاصله وجود ندارد. قالیشویی در این روش بافت از دو پود با ضخامت متفاوت استفاده می شود که پود ضخیم از زیر تارهای زیر هاف و پود نازک از زیر تارهای روی هاف رد می شود که روش دقیق رد کردن و کوبیدن این دو نوع پود قبلا توضیح داده شده است.در ضمن وجود چوب کجو الزامی نیست و می توان بدون آن به بافت فرش اقدام نمود.در این روش به علت تراکم چله ها و استفاده از دو پود,فرش سفت و محکم و با دوام می باشد.

سرکشی کردن:این عمل که پس از پودگذاری انجام می شود عبارتست از کشیدن پرزها به سمت جلو تا بخش اضافی پرزها برای چیدن مشخص شود.در قالیشویی این عمل بافت سرگره را بین دو انگشت شست و سبابه می گیرد,و آن را به سمت جلو و پایین می کشد تا گره محکم تر شود و‌ با این عمل نقش و نگارها نیز جلوه بیشتری پیدا می کند و قسمت انتهایی گره ها در پشت فرش صاف و یکنواخت شود. قالیشویی البته در بعضی از مناطق از شانه برای سرکشی نمودن استفاده می شود‌.

اطلاعات تماس

 • آدرس: تهران، شهران بلوار کوهسار پلاک2 دفتر قالیشویی
  دفتر شمال تهران: 22355496 - 88367398
  دفاتر غرب تهران: 44469887 - 44307855
  دفاتر جنوب تهران: 66506334- 66506398
  44323321 - 44304471 :دفاتر مرکزی تهران   
  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت داریدtehrancarpet.net

تماس با ما

تماس با ما